atletizmdunyasi.com: Ana Sayfa

Şampiyon Emel'in hikayesi

12 Temmuz 2013, 23:05

Atletizm Dünyası dergisi, Dünya Yıldızlar'da Türkiye'ye ilk altını getiren Emel Dereli ile geçen yaz söyleşti. Yılın ilk ayında yayınlanan dördüncü sayıda çıkan röportajda, genç sporcu özgüveniyle dikkat çekiyordu.

Şampiyon Emel'in hikayesi Donetsk'te Dünya Yıldızlar Şampiyonası'nda gülle atma branşını 20.14'lük inanılmaz derecesiyle kazanan Emel Dereli, yedi ay önce Atletizm Dünyası dergisinin sayfalarına konuk olmuştu. Şevket Furkan Erbay'a konuşan Dereli, gelecek için iddialı demeçler vermişti. Ocak 2013 sayımızda 'Cüsse ve Yürek' başlığıyla yayımlanan o söyleşiden pasajlar...

Herkes okul yıllarını bin bir türlü dalavere çevirdiği haşarılıklarla anlatır. Hepimiz öyle miyiz, emin değilim. Şahsen öğrencilik yıllarımda dışardan “haşarı” diye tanımlanabilecek bir yapım olmadığını söyleyebilirim. Ama sütten çıkmış bir kaşık da değildim.

Bundan dört yıl önce, Kalaycılar İlköğretim Okulu’nun hiperaktif altıncı sınıf öğrencisi Emel Dereli’nin öğretmenlerine sıklıkla enselenmesi artık kabak tadı vermeye başlamıştı. Bir gün beden eğitimi öğretmeni Emel Sönmez, elinde gülleyle gelip, adaşı olan yaramaz Emel’e yepyeni bir oyun alanı açtı. Emel Hoca’nın amacı belki birkaç test yapmaktan ibaretti. Ama Dereli’nin yaptığı atışlardan sonra onun üzerine ciddi ciddi eğilmeye karar verdi.

Karabük’ün Yenice ilçesinde yaşayan Emel Dereli’nin yükselişi, İhsan Özden’e geçmesiyle başladı. Babasının, kendisini bir tanıdık vasıtasıyla haberdar olduğu İhsan Hoca’ya götürmesiyle başlayan çalışmada Emel’in derecelerinde sadece üç yılda müthiş bir sıçrama gerçekleşti. Daha önce okul yarışmalarında gördüğü Emel Dereli’ye derinlik katan Özden, genç sporcusuyla birlikte 2016 Rio Olimpiyatları’nda finaldeki 12 isim arasında yer almayı planlıyor:

“Rio’da final atmayı, 2020’de de madalya için yarışmayı hedefliyoruz. Aslında biraz zorlasak Londra Olimpiyatları’na da gidebilirdik. Ama bu yaşta bu kadar sert bir yarışmaya girmek bize çok şey kazandırmazdı. Tabii 2016’ya kadar önce kendi yaş grubunda adım adım ilerlemesi gereken bir yol var. Sindirerek ilerleyeceğiz. Çünkü gülle, zamana ihtiyaç duyulan bir dal. ”

BELEDİYE EKRAN KURDU
Emel Dereli’nin 2011 yazında Barselona’da katıldığı Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası, yaşadığı Yenice’de büyük heyecan yarattı. Öyle bir heyecan ki, Karabük’e bağlı bu şirin ilçede belediye anoslarıyla yarışması duyurulan Emel’in finali, büyük ekranda hep birlikte izledi. Ancak Eurosport logosu altında izledikleri Emel’den madalya bekleyen anne ve babasının da içlerinde olduğu 100 kişilik kalabalık, duygulu gözlerle kızlarını alkışlamış.

Ama tüm bu beklenti hali, Emel için pek de iyi olmadı belli ki. Anlattıklarından bu sonuç çıkıyor: “Baskı altındaydım. Oysa sabah elemede (16.27 ile grubunu birinci bitirerek finale kaldı) çok rahat attım. Ama akşamki finalde tüm takım oradaydı. Onlara baktıkça heyecanlandım. Durumum varken, sırf heyecan yüzünden atamamak beni çok üzdü.”
“O anda ben yayındaydım. Emin olamadım ama galiba ağlıyor demiştim senin için. Yanlış mı gördüm?” diye araya girdim.

“Ağladığım doğru. Otele dönünce de ağlıyordum. Buse (Arıkazan), Pınar Abla (Aday), diğer arkadaşlarım beni teskin etmeye çalışıyordu. Ama bana büyük bir tecrübe oldu. Seneye de önemli yarışmalarım var. Bundan böyle önüme bakmak zorundayım.”

“Oraya giderken atışların iyiydi ama gerçekten madalya bekliyor muydun ki, bu kadar üzüldün?”

“Tabii. Ben kendimi hep ilk üç içinde görüyordum yarışma öncesi. Yarışmaya başlarken 17 metreyi hedefledim. İlk atışı yaptım ben. Sonra Alman kız (ilk hakkındaki 17.15 ile şampiyon olan Shanice Craft) iyi atınca hesaplar biraz bozuldu. Çünkü onu hesaba katmamıştım. İki Çinli’yle yarışacağımı sanıyordum. Biraz bu durumun da baskı oldu.”

Emel Dereli, 14.71 ile başladığı yarışmada 15.86 atarak Dünya Gençler Şampiyonası’nı sekizinci olarak tamamladı. İstediği madalyayı alamadı, ama nasıl yarışması gerektiği hakkında eşsiz bir deneyim kazandı. “Artık rakiplerime bakmak yok. Kendi atışlarıma odaklanacağım” diyerek gülümsüyor kıvırcık saçlı kız.

Çok kısa atletizm yaşamında bir dünya gençler finali, yaş grupları Türkiye rekoru, Türkiye şampiyonluğu, Avrupa Atmalar Kış Kupası üçüncülüğü, büyüklerde Balkan ikinciliği gibi başarılara sahip Emel Dereli için yolu açık olsun deyip alkışlayalım. Hem bakarsınız, bir gün Yenice’deki ilçe meydanı yerine Kadıköy Meydanı’nda kurulan dev ekrandan izleriz kendisini. Olmayacak şey mi?

ADAMS’A KIZGIN
Emel Dereli, daha kariyerinin başında tarihin en iyi kadın güllecilerinden birisi olarak kabul gören üç dünya şampiyonası, iki olimpiyat zaferi bulunan Yeni Zelandalı yıldız Valerie Adams ile aynı yarışmada yer alma şansını elde etti. İstanbul’daki salon dünya şampiyonasına federasyonun özel kontenjanı ile giren Dereli, elemede 16.02 atarken aynı grupta yarıştığı Adams’a biraz kızgın: “Yarışmaya girmeden önce fotoğraf çekinmek istedim. Tam cesaretimi topladım, söyleyeceğim. Ama antrenörü yanına çağırdı ve sonrasında da izin vermedi. Isınmaya çıkarken yanlışlıkla ayağına çarpmıştım. Boyu çok uzun olduğu için üstten şöyle bir baktı bana. Atışlarını eskiden izliyordum. Resim çektirmeyince, artık izlemiyorum. Kırıldım.”
atletizmdunyasi.com / Şevket F. Erbay
Paylaş:
İlgili Haberler:

En değerli dördüncü şampiyona

En değerli dördüncü şampiyona
Dünya Atletizm Şampiyonası derece değerlendirmesinde Londra 2017, dördüncülüğe yerleşti.

Bolt'un kaybı açılışta

Bolt'un kaybı açılışta
Londra'daki 100 metre mücadelesinin teknik analizinde ilk 30 metredeki kaybı dikkat çekiyor.
Yorum Ekle
 
 
Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
2017 PERFORMANS LİSTELERİ
Erkekler Kadınlar >
100 metre Sydney Siame 9.88
200 metre Akani Simbine 19.95 A
400 metre Steven Gardiner 44.26
800 metre Clayton Murphy 1:43.60
1500 metre Josh Kerr 3:35.99
5000 metre Brett Robinson 13:22.93
10 bin metre Abbabiya Simbassa 28:03.83
Yarı maraton Bedan Karoki Muchiri 59:10
Maraton Wilson Kipsang Kiprotich 2:03:58
3000m su engelli Getnet Wale 8:25.28
110m engelli Yordan L. OFarrill 13.33
400m engelli Abderrahaman Samba 48.31 A
Gülle atma Ryan Crouser 22.15
Disk atma Fedrick Dacres 68.88
Çekiç atma Pawel Fajdek 81.39
Cirit atma Ioánnis Kiriazís 88.01
Dekatlon Lindon Victor 8472
20 km yürüyüş Kaihua Wang 1:17:54
50 km yürüyüş Håvard Haukenes 3:43:40
4x100 bayrak Canada 38.15
4x400 bayrak Empire Athletics 3:00.92
ANKET
Türkiye atletizminde hangisi daha önemli sorundur?
ad tv twitter facebook rss phone